Головна » квартири » Актинідія (85 фото): види і догляд

Актинідія (85 фото): види і догляд

квартири : Актинідія (85 фото): види і догляд

Актинідія - не тільки красива декоративна ліана, але і корисне садова рослина. Вона рясно плодоносить, радує цвітінням і гарними листами, підходить для створення химерної огорожі або арок, приховування господарських об'єктів, декорування терас, альтанок і фасадів. Актинідія - родич ківі. На це прямо вказують її плоди, зелені довгасті ягоди до 3 см. Більш того: спочатку саме один із сортів актинідії і став його прабатьком.

загальні характеристики

Актинідія в природних умовах росте в тропічних регіонах, а також в субтропіках і помірних широтах Східної Азії. Але декоративні сорти, виведені селекціонерами, можна вирощувати майже всюди.

Це велика кучерява ліана в її класичному прояві. Вона радує декоративним листям і корисними плодами з рекордним вмістом вітаміну C, навіть більшим, ніж у лимонів. Крім того, різні сорти відрізняються за смаком, запахом і розміром.

Високі пагони поступово дерев'яніють. Листя - прості, з ледь зазубреними краями і гострим кінцем. На стеблах вони ростуть по черзі. У пазухах ховаються маленькі квіти, максимум до 3 см. Найчастіше вони білі або жовті.

види актинідії

У світі існує понад 70 видів актинідії. Більшість з них - багаторічні ліани родом з Південного Сходу Азії. Це дводомна рослина, так що всі особини діляться на чоловічі і жіночі. Новачкам складно відрізнити їх між собою. Це явно проявляється тільки в період цвітіння. Жіночі квіти - поодинокі, з масивної верхньою зав'яззю і короткими рідкісними тичинками. Чоловічі - зібрані в полущіткі по троє. Посередині - малопомітна скорочена зав'язь в оточенні численних тичинок. Самоплодние форми - одиничні і зустрічаються тільки у декількох сортів.

актинідія гостра

Це найпотужніший і великий сорт, родом зі східних лісів. Вона виростає до 30 см, а стовбур у кореневища розширюється до 20 см.

Великі й сильні паростки обплітають найближчі дерева і охоплюють їх стовбури. Якщо ж опори немає, вони розгалужуються. Саме через таких ліан з'являються справжні густі джунглі. Лист - щільний, декоративний, блискучий. Солодкі м'які плоди дозрівають восени. Вони теж порівняно великі, до 3 см.

Відомі сорти - Голіаф, Приморська, бальзамічного, Вереснева, Великанша і інші.

актинідія коломікта

Це найвідоміший, поширений і різноманітний сорт родом з Далекого Сходу. У природі він росте на горбистих схилах і в лісах, а висоту досягає 7 м.

Особливість актинідії - здатність її листя міняти свій колір. Молоде листя - незвичайного бронзового відтінку, але з часом вони темніють і зеленіють, а з наближенням періоду цвітіння біліють. Після нього, приблизно через 20 днів, кінчики рожевіють або навіть стають насиченого малинового кольору. Саме за рахунок цього актинідія коломікта стала популярним декоративним рослиною.

Восени листя ліани жовтіють, рожевіють або стають фіолетовими. За рахунок того, що цей сорт стійкий до зими, милуватися пагонами можна цілий рік.

Серед відомих підвидів - рання врожайна Виноградна актинідія, пізня і велика Сластьона, а також - Паркова, Вафельная, Лакомка та Монетка.

актинідія полігамних

Остроплодная полігамних актинидия трохи відрізняється від інших сортів. Її пагони - відносно невеликі, до 5 м. Вони майже не розгалужуються. Зате листя в повній мірі демонструють мінливість забарвлення під час розвитку.

Недостиглі плоди - гострі на смак, але з часом стають солодший. Цікава особливість - помаранчевий колір ягід, завдяки якому така актинидия особливо декоративна.

Відомі сорти - велика і врожайна Абрикосова і невибаглива і морозостійка Красуня. Також поширені Перчик, Веретено і Бета.

актинідія Джиральді

Це ще один великий сорт родом з півдня Приморського краю. Пагони швидко і легко досягають 25 м. Плоди такої актинідії - найбільші, до 4 см. Їх відрізняє щільна і груба шкірка.

актинідія пурпурова

Це велика і теплолюбна китайська ліана з темно-червоними солодкими ягодами. Іноді плоди набувають фіолетового відтінку. Листя - гладкі, великі і серцеподібні. Цей сорт важко переносить морози і зиму.

актинідія китайська

Як очевидно з назви, батьківщина цього сорту - Китай. Ліана середнього розміру досягає 7-8 м. Її листя - великі і шкірясті, широкі, до 12 см. Цікава особливість - галявина і червона кора пагонів. Легким пушком покриті і великі плоди, близько 5 см. Саме з цієї актинідії свого часу селекціонери вивели ківі.

Догляд за актинідією

Актинідія невибаглива. Головне правило - підтримувати потрібну вологість. Для цього корисно не тільки регулярно поливати грунт, а й мульчувати її торфом або тирсою.

Восени займіться перекопкой, розпушуванням і внесіть добриво. Враховуйте, що коріння ліан залягають в поверхневому шарі грунту, тому потрібно все робити максимально акуратно.

Зростаюча актинидия обов'язково вимагає опори. Для цього споруджується шпалера вище 2-3 м. Щоб сформувати рослина, залиште кілька найсильніших пагонів, підв'яжіть їх до шпалери і обріжте інші. Надалі щороку видаляйте одну зі старих лоз, замінюючи її новою. Перші плоди з'являться через кілька років. Тоді процедуру заміни можна скоротити і повторювати її раз в 3-4 року.

Пересадка і розмноження

Актинідію можна виростити з насіння або розмножити традиційними вегетативними методами: кореневим поділом, живцями, відводками або щепленням. Найпростіший і практичний варіант - відведення. В кінці весни сильний і здоровий втечу горизонтально укладається і фіксується в борозенці. Там він якийсь час активно поливається і засипається грунтом, поки не з'явиться кореневище. Через рік його можна відсадити самостійно або відправити на дорощування в розсаду.

Щоб виростити актинідії, важливо правильно підібрати місце. Її висаджують у веранд або терас. Якщо ж опори немає, її можна спорудити окремо. Саджанці висаджують ранньою весною. В ямку закладається гальковий дренаж. Не забудьте внести добрива: перегній, золу, суперфосфат. Обов'язково уникайте вапна в грунті - тропічні рослини її не переносять.

Оптимальна відстань - від 2 м, щоб нічого не заважало актинідії розростатися. Грунт повинна бути пухкої й помірно вологої. Щоб підтримувати оптимальний мікроклімат, її мульчують. Для природного запилення поруч садять чоловічу і пару жіночих особин.

Боротьба з шкідниками та хворобами

Актинідія - стійка до хвороб і шкідників. Найнебезпечніший ворог - грибкова інфекція. Для цього потрібно підтримувати сприятливу вологість, завжди видаляти пошкоджені ділянки і регулярно обробляти розсаду спеціальними засобами.

Головний шкідник ліан - жук-листоед. Вони пошкоджують бруньки і м'якоть листя, а на додачу - швидко і активно розмножуються. Щоб запобігти навалу, щовесни обробляйте розсаду бордоською рідиною.

Актинідія - фото

Ознайомтеся з нашою добіркою фотографій, щоб зрозуміти, як виглядає актинідія, куди її висадити і з чим вона поєднується. Ми зібрали найяскравіші та найцікавіші приклади для оформлення вашої розсади. Приємного перегляду!

Рекомендуємо
Залиште Свій Коментар