Головна » квартири » Лилейник (65 фото): види і догляд

Лилейник (65 фото): види і догляд

Лилейник - гарна декоративна рослина, яке добре і комфортно відчуває себе практично в будь-яких умовах. Це трав'янистий багаторічник з строкатими барвистими суцвіттями. Термін цвітіння кожної квітки - всього лише один день, тому оригінальна назва лилейника - hemerocallis, яке дослівно перекладається як «краса на день». У побуті ж яскрава рослина прозвали квіткою радості. До сих пір існує легенда, що дотик до лілійників позбавляє від печалей і приносить удачу.

загальні характеристики

Лилейник - не тільки гарний, але і невибагливий. Він любить сонце і вологу, але легко переносить капризи погоди, холодну зиму, заморозки і вітер.

Цвіте він близько місяця, але терміни відрізняються для різних видів. В основному, це з квітня до червня. Деякі сорти можуть цвісти кілька разів на сезон. Аромат ніжний і ледь вловимий, в ньому читаються тонкі нотки сандалу. Кількість бутонів на квітконосі - близько п'ятдесяти. Щоб клумба завжди залишалася яскравою, краще висаджувати поруч різні види.

види лилейника

У світі існує кілька десятків сортів лилейника. Вони відрізняються зовнішнім виглядом, будовою, особливостями росту, формами пелюсток і суцвіть. У садах і на клумбах використовуються самі декоративні види з пишними бутонами. Окремі кущі при правильному догляді можуть рости до 15 років.

Класифікують лілейники за різними критеріями:

По висоті цветоноса. Це низькі (30 см), середні (30-60 см), відносно високі (60-90 см) і високі (від 90 см).

За періодом цвітіння. Крім довгоквітучі лілійників, є ще денні і нічні. Перші розпускаються вранці і зберігаються до вечора, другі - розпускаються до ночі і в'януть до обіду.

За тривалістю цвітіння. До червня розкриваються ранні сорти, до середини липня - середньоранні, до середини серпня - просто середні, після цього - середньопізні, а до початку вересня цвітуть пізні види.

За типом вегетації. Сплячі ідеально підходять для холодних зим. В цей час їх розвиток завмирає, а з приходом тепла знову поновлюється з новими силами. Вічнозелені зберігають листя навіть взимку і оживають при кожному потепління, але в середніх широтах вони погано приживаються через мінливих погодних умов. Напіввічнозелені залежать від клімату - в холодних кліматичних поясах вони поводяться, як сплячі сорти, а в теплих краях нагадують швидше вічнозелені.

За походженням. Видові - це класичні природні сорти. Наприклад, бурі, лимонні і жовті. Цвісти вони починають з травня. Сортові виводяться селекціонерами. Це барвисті і декоративні гібриди із середнім і пізнім терміном цвітіння.

З цікавих декоративних сортів можна відзначити:

- Великий червоно-рожевий Dragon's Eye з квіткою до 10 см діаметром;
- Романтичний бузковий середній Romantic Rose з великою квіткою до 17 см;
- Витончений і елегантний Arctic Snow кольору слонової кістки;
- Гофрований лавандовий Edge of Darkness з темної фіалковою серединою;
- Темний лілово-винний ароматний Forgotten Dreams;
- Махровий яскраво-апельсиновий Three Tiers;
- Лавандовий з рожевим Light Years Away із золотистою облямівкою;
- Контрастний кремовий Canadian Border Patrol з темним оком;
- Персиковий гофрований Inherited Wealth з оригінальними пузирчастими краями;
- Витончений сріблясто-лавандовий Royal Braid;
- Яскраво-винний Summer Wine;
- Драматичний Wild Horses кремового відтінку з великим контрастним центром;
- Гофрований пожежно-червоний Calgary;
- Яскравий і соковитий оранжевий Tiger;
- Великий і ароматний Night Embers.

Догляд за лілійників

Для посадки використовується живильна садова грунт. Багаторічна рослина вимагає підготовленого і збагаченого грунту. Але важливо й не переборщити, інакше кущ буде активно розростатися, але не цвісти. Бажано також уникати важкої глинистого грунту і ділянок, на яких постійно застоюються грунтові води. Такі умови погано переносить кореневище. Врятувати може хороший дренаж або піднесена клумба.

Лілійників потрібне сонце і простір, тому що з часом багаторічний кущ може вирости до 80 см в діаметрі. Періодично вводите калій і фосфор. Для мульчування підходить хвоя, торф, тирса, тріска. Протягом першого року можна обійтися без добрив.

Чи не поливайте лилейник зверху. Краще зволожувати грунт з лежачого шланга, щоб квіти і листя залишалися сухими. Навесні в грунт вводиться азот. Підживлення фосфором і калієм потрібна до і відразу після цвітіння. Щоб захистити рослину від морозів, вкривайте його на зиму ялиновим гіллям, сухим листям або соломою.

Пересадка і розмноження

Лилейник розмножується класичним чином: насінням або вегетативно. Але насіння використовуються тільки селекціонерами. Свої особливості при такій посадці зберігають тільки природні види. У господарстві більш ніж достатньо вегетативного розмноження.

Розподіл куща. Дорослі кущі діляться на частини навесні. Перші зелене листя після зими з'являються відразу після того, як сходить сніг. Як тільки вони розростаються, лилейник потрібно ділити. Якщо занадто затягнути, то кущ зацвіте тільки на наступний рік. Ще простіше з дорослими п'ятирічними рослинами. Їх можна викопати повністю і поділити на 2-3 частини, зберігаючи у кожної фрагмент кореневища. Пухкі сорти можна розділити руками, а для інших використовується садовий інвентар.

Розподіл старих кущів. Кущі старше 10 років мають молоді коріння тільки у молодих периферійних гілок, тому добре приживаються тільки такі деленки. Центральну частину спочатку доведеться підготувати: прорідити і вкоротити кореневище, щоб стимулювати його розростання заново. Такі деленки залишаються в розсада до 2 років. Тільки після цього можна пересадити їх на постійне місце.

Укорінення суцвіть. У фахівців ця технологія називається проліферація. Листову розетку на квітконосі укорінюють, щоб виростити новий квітка з усіма його видовими і сортовими особливостями. Але спочатку потрібно дати розеток якомога більше часу для розвитку. Видаляйте цветонос тільки після того, як верхня частина повністю висохне. Спочатку розетка ставиться в воду, поки не проросте перші коріння. Можна користуватися ботанічними стимуляторами росту. Коли коріння доростають до 5 см, розетку можна пересадить в вазон зі спеціальним квітковим субстратом. Знадобиться час і багато вологи. Якщо лилейник добре і міцно вкоренився взимку, в середині весни його вже можна переносити у відкритий грунт.

Боротьба з шкідниками та хворобами

Лилейники - одні з найбільш безпроблемних декоративних квітів. Якщо дотримуватися простих правил догляду, вони практично не хворіють і не бояться шкідників. Щоб уникнути паразитів та інфекцій, досить просто своєчасно прибирати зів'ялі квіти.

З хвороб зустрічається гниль кореневої шийки через надлишок азоту, вологи, недостатньою аерації, при занадто глибокої посадки або після заморозків.

Грибкове захворювання викликає смугастість листя. При перших симптомах досить видалити уражені ділянки і обробити рослина фунгіцидами.

Ще одне грибкове захворювання - іржа. Є кілька стадій розвитку грибка. Одна з них - жовто-оранжеві пустули з порошком. Метод боротьби - аналогічний.

З шкідників зустрічаються трипси і лілейніковий комарик. Для боротьби з ними використовуються інсектициди, механічне очищення і видалення пошкоджених рослин.

Лилейник - фото

Щоб дізнатися, як виглядає лилейник, з чим він поєднується і де його розмістити, зверніть увагу на нашу добірку фотографій! Ми зібрали яскраві зразки барвистого квітки радості, так що дивіться і надихайтеся!

Рекомендуємо
Залиште Свій Коментар