Головна » ідеї » Сукуленти (90 фото): види, правила догляду

Сукуленти (90 фото): види, правила догляду

ідеї : Сукуленти (90 фото): види, правила догляду

Каланхое, алое, кактуси, толстянка, крассула, агава - ці невибагливі рослини є майже в кожному будинку і офісі, але мало хто знає, що всі вони належать до групи сукулентів. Дана категорія об'єднує види, характерні для регіонів з посушливим кліматом, які накопичують вологу в модифікованих стеблах і листках. Завдяки такій особливості сукуленти довгий час обходяться без поливу, зберігаючи привабливий вигляд. Естетичність і невибагливі робить їх чудовим варіантом для озеленення інтер'єрів, терас, клумб і навіть кам'янистих альпійських гірок.

Опис і види сукулентів

У перекладі з латині succulentus означає «соковитий» - саме так можна описати зовнішній вигляд представників напівпустельною флори. У сезон літніх дощів вони інтенсивно збирають воду, завдяки чому стійко переносять посушливі субекваторіальні зими. До сукулентів зараховують кілька сімейств - сюди входять кактусові, Товстолисті, агавових, ластовнение, Лілійні, молочайні, аізоонових рослини. Їх екзотична форма і яскраві квітки в будь-якій обстановці виглядають надзвичайно привабливо, а здатність тривалий час обходитися без поливу дуже економить час і зусилля по догляду за цими компактними зеленими насадженнями.

У найширшій класифікації сукуленти поділяються на дві категорії - Стеблеві, з потовщеним і нерідко ребристим стеблом (кактуси, молочай) і листові, у яких волога накопичується в м'ясистих листках (толстянка, алое, молодило і інші). Біологічні особливості всіх цих рослин дозволяють їм вбирати воду з будь-яких можливих джерел: довге коріння витягають її з глибоких шарів грунту, наземні відростки збирають росу, пушок на поверхні призначений, щоб конденсувати крапельки вологи з повітря, а по гладким зігнутим листям дощ стікає прямо до розетки . Все це означає, що в Живильний поливі і обприскуванні гості з посушливого клімату все-таки іноді потребують, але робити це потрібно дуже помірно і акуратно.

У кімнатних умовах вирощуються види, для яких не критично зменшення сонячного світла і температури в період спокою. Найбільш популярними кімнатними суккулентами є всілякі кактуси, а також численні найменування толстянкових, такі як:

Еоніум. Округлі і злегка загострені до кінчиків листя еоніума за зовнішнім виглядом нагадують багатошарові квітки жоржин або троянд. При цьому вони мають абсолютно унікальними забарвленнями - зелений градієнт уздовж зубчастих краєчків може бути окантований рожевим або червоним, також зустрічаються темно-червоні, чорні, лимонні, кремово-зелені види. Стебло у кімнатного еоніума дуже короткий, а листя щільно притиснуті один до одного, розростаючись в шаховому порядку від центру до країв.

Граптопеталум. Привабливість цієї рослини полягає, головним чином, в його незвичайному цвітінні. Приблизно в травні-липні з присадкуватою розетки м'ясистих листків з'являються гілочки з красивими п'ятипелюстковими «зірочками» рожевого кольору. По центру розкрилися бутонів іскряться яскраво-жовті тичинки на довгих ніжках, які надають розпустився квіткам особливий святковий шарм. Триває ця феєрія 2-3 тижні, а потім суккулент повертається до стандартного для толстянок зовнішнім виглядом.

Пахіфітум. Грецька назва Pachyphytum означає «толстолістний», що дійсно можна вважати головною ознакою цього суккулента. Його щільні листя в формі подовжених і трохи сплюснених виноградин покриті сизуватим восковим нальотом, що перешкоджає випаровуванню вологи. Рослина має форму численних шишковидних відростків, які з'єднані між собою короткими задерев'янілими стеблами. Цвіте пахіфітум непоказно, випускаючи маленькі рожеві пагони на зразок злегка деформованих класів.

Аїхрізон. Цей суккулент також називають «деревом любові». Своїми дрібними темно-зеленим листям, кроновіднимі гілками і щільним стеблом він дійсно нагадує мініатюрне деревце. Асоціації з романтикою, ймовірно, викликані серцеподібної формою листових пластин. У весняно-літній період Аїхрізон покривається пишним хмарою дрібних золотистих квіток, які дуже схожі на волоті звіробою. Для формування крони деревце регулярно підрізають, а в теплу пору року воно потребує регулярного поливу невеликими дозами води.

Монантес. Велика кількість дрібних зелених шишечок, які ростуть прямо з грунту - це і є монантес. Під час цвітіння з центру кожної розетки піднімається тонкий червонуватий стеблинка з блідо-жовтою «зірочкою» на кінці. Цей суккулент цінний своєю мініатюрністю, а в композиціях він становить цікавий фон для більш великих рослин.

Толстянка. Набагато частіше ця рослина згадують під назвами «крассула», «дерево щастя» або «грошове дерево». Його округлі листя з жовтуватим відтінком схожі на монетки, тому цей суккулент вважається амулетом, який притягує до будинку фінансовий достаток і благополуччя.

Бригаму. Яскраве пальмовидная рослина, відоме під назвами «гавайська пальма», «пальма-вулкан». Восени в зеленій верхівці з'являються жовті квіти-зірочки, з якими суккулент знаходить ще більш екзотичний вид.

Портулакарія, або «слонячий чагарник» - це декоративне міні-деревце з дуже потужним деревовидним стеблом темно-коричневого кольору. За текстурі він дійсно викликає асоціації з ногами слонів, а ось незліченні мініатюрні салатово-зелені листочки на тлі товстого підстави виглядають дуже контрастно.

Аргіродерма, яка в перекладі звучить як «сєрєбряна шкіра», зобов'язана своєю назвою унікальною забарвленням. Холодний зелений тон щільних листя з-за світло-сірого воскового нальоту здається ще більш таємничим. За формою ця рослина повторює морські камені - такі ж гладкі і овально-плескаті, але розсічені по центру. У період цвітіння стулки відкриваються, і в кожної виникає неймовірної краси «астра» апельсинового, рожевого або яскраво-жовтого кольору.

Літопс, або живі камені, не відразу вийде відрізнити від гальки. Сірий, злегка плямисте забарвлення повністю маскує їх в природному середовищі. Належність до царства рослин суккулент видає тільки під час цвітіння, коли посеред округлих половинчастих листя розпускаються яскраві «маргаритки» в жовтих, оранжевих, рожевих або білих тонах.

Каланхое, з його насиченими і пишними суцвіттями-зірочками, нерідко купується в подарунок або просто для прикраси інтер'єру. Цей суккулент добре розвивається в звичайних кімнатних умовах, стійко переносить як надлишок, так і брак сонячних променів. Сік каланхое має протизапальні, ранозагоювальні та регенерують, що широко застосовується в народній медицині і косметології.

Хавортія. Володіє м'ясистим, але витягнутими і загостреними до кінців листям з зубчастими шипами по краях або задерев'янілими білими точками і «реберцями» по всій зеленої поверхні. При цьому молоді рослини виглядають досить миролюбними, а згодом набувають все більш «страхітливий», колючий вигляд. Завдяки екзотичної фактурі, хавортія може гідно прикрасити будь-яку флористичну композицію.

Догляд за суккулентами

Привезені з посушливого клімату, сукуленти потребують досить суворих умовах зростання. Найменший надлишок комфорту, як не дивно, призводить ці спартанські рослини до втрати декоративності або навіть загибелі.

Кактуси, товстянки і інші гості з пустельних широт позитивно реагують на байдуже ставлення з боку власників - їх навіть можна залишити в квартирі без нагляду і поливу, а через кілька місяців виявити в тому ж стані. Але по-справжньому красивою формою і цвітінням сукуленти будуть радувати лише в тому випадку, коли їм забезпечать оптимальний, близький до природного, клімат.

освітлення

Для всіх перерахованих видів сонячні промені життєво необхідні, хоча, наприклад, Толстянніковим рекомендується не прямий, а злегка розсіяне світло. Пекучу спеку краще пустельні і гірські види рослин - кактуси, алое, каланхое, карликові деревця-чагарники. З цієї причини їх бажано вирощувати на балконах і підвіконнях з південного боку будинку. У зимовий період у сукулентів настає період спокою, фотосинтез сповільнюється, так що короткий світловий день не представляє великої проблеми, але переставляти рослини в темний куток все одно не слід.

повітря

Для нормального розвитку сукуленти потребують хорошої вентиляції. Доступ повітря до коріння повинен забезпечити пухкий кам'янистий ґрунт. В цілому рослини добре реагують на провітрювання приміщень, а влітку їх рекомендується висадити на клумбу або хоча б винести з горщиками на балкон, веранду або під навіс. Позитивний вплив робить природна вологість кисню, з якої листя вбирають відсутні елементи.

полив

Надлишок вологи для даної ботанічної групи більш згубний, ніж її тривала нестача, тому з водою варто проявляти помірність і обережність. Під час активного росту і цвітіння, тобто з пізньої весни до ранньої осені, сукуленти потрібно поливати 1-3 рази в тиждень маленькими порціями. У міжсезоння періодичність повинна складати приблизно раз в тиждень-півтори, а взимку досить одного-двох скромних поливів в місяць.

температура

Для літа оптимальною температурою в приміщенні з кактусами і їм подібними накопичувачами вологи є стандартні + 25 ... + 30C тепла вдень і + 15 ... + 20C вночі. У період спокою більшість цих рослин любить прохолоду, тому допускається зниження температури до + 5C, хоча підійдуть і звичайні кімнатні умови з + 15 ... + 20C.

добрива

Сукулентів категорично протипоказана будь-яка органіка, зате мінеральні добрива з фосфором і калієм будуть дуже доречними. Найкраще купити готовий препарат для кактусів і поливати їм рослини з вказаною на упаковці періодичністю в період росту (весна-літо).

Розмноження та пересадка сукулентів

Існує чотири основних способи розмноження даної групи кімнатних рослин: з насіння, з живців, укоріненням частин листя або звичайне відокремлення дочірніх утворень.

Процес вирощування насіння самий тривалий і трудомісткий, тому його використовують хіба що професіонали для виведення нових сортів. Квітникарі-любителі обмежуються досить простими вегетативними методами. Так, наприклад, відрізаний держак або м'ясистий шматочок листа достатньо протягом 1-2 днів підсушити, обробити зріз стимулятором росту, а потім поглибити на 1, 5-2, 5 см в річковий пісок, попередньо политий теплою водою, і залишити в світлому місці на 2-3 тижні для вкорінення. Частини листя іноді можна просто покласти на вологий грунт, що не присипаючи їх - незабаром на місці зрізу з'являться коріння, які самі почнуть вростати.

Грунт для сукулентів повинна бути бідною на органіку, тому не слід вносити в неї торф, чорнозем або перегній. Оптимально підходить глинисто-дернова суміш, яку можна додатково полегшити грубозернистим річковим піском. Для додаткової вентиляції рекомендується додати дрібні камінчики або биті морські раковини.

Як правило, необхідні рослинам «інгредієнти» в ємність закладають шарами: на дно галька або інший дренаж, потім власне грунт, шар піску і знову каміння. Особливо ефектно така мозаїка виглядає в прозорих флораріумах. Щоб сукуленти не витрачали всі сили на розростання коренів, для них підбирають порівняно дрібні і тісні горщики, пересаджуючи тільки в міру збільшення наземної частини раз в 1-3 року.

Сукуленти - фото

Незвичайна краса і невибагливість сукулентів дають широкий простір в їх застосуванні. Рослини здатні прикрасити прибудинкову територію, будучи гідним елементом клумби або квітника. З їх участю створюють найоригінальніші квіткові композиції, в тому числі, чудові фіто-стіни. Особливо витончено сукуленти виглядають в домашніх флораріумах, які цілком можна зробити самостійно, використовуючи фігурні ємності. Безліч знімків нашої фото-галереї ознайомлять з різновидами цих цікавих і, часом, кумедних рослин. Приємного перегляду!

Рекомендуємо
Залиште Свій Коментар